Teslimat Şartları

Teslimat Şartları:

· Siparişleriniz, anlaşmalı kargo firması (YURTİÇİ Kargo) veya Moto Kurye ile tarafınıza teslim edilmektedir.  

· Havale, kredi kartı ve paypal ile vereceğiniz  yurtiçi siparişlerinizde,  kargo taşıma  bedeli Yurtiçi Kargo ile ücretsiz ile 8 TL dir.  Aynı gün teslimat istenildiğinde () İstanbul içerisinde Avrupa Yakası için 75 TL, Anadolu Yakası için 120 TL ücret ile siparişleriniz Moto Kurye ile teslim edilir.   

· Kapıda nakit ödeme siparişlerinizde kargo taşıma bedeli yine tarafımızdan karşılanmakla birlikte kargo tarafından 8 TL tahsilat komisyonu alınmaktadır.   

· KKTC ve Yurtdışı siparişlerinizde kargo ücreti alıcı tarafından ödenmektedir.  

· KKTC ve Yurtdışından vereceğiniz siparişlerinizde oluşabilecek vergi ve harçlar alıcı tarafından karşılanmaktadır.  

· Kargonuz, tarafınızdan  aksi belirtilmedikçe üye adına gönderilmektedir. Adreste bulunmadığınız taktirde 1. Derece akrabalarınıza kimlik ibraz edildiğinde teslim edilebilmektedir. Bunun haricinde ki teslimatlar kargo firmalarının insiyatifindedir.  

· Kargo teslimi sırasında adreste bulunamadıysanız kargonuz teslimat şubesinde genellikle 3 iş günü bekletilmektedir. Bu süreler içerisinde teslim alınmayan kargolara tarafımıza geri gönderilir. 2. kez kargoya teslim edilen siparişlerin kargo ücretleri alıcı tarafından karşılanmaktadır.  

· Kargonuzu teslim alırken mutlaka kargo görevlisi eşliğinde kontrol ederek teslim alınız. Kargonuzla ilgili herhangi bir problem olduğunu düşünüyorsanız kargo görevlisine tutanak tutturup  kargoyu teslim almayarak 0 850 500 55 15 numaralı telefonumuzdan çağrı merkezimizle iletişime geçmeniz yeterlidir.  

· Siparişinizin kargoya tesliminden sonra adres değişikliği için 0 850 500 55 15  numaralı telefonumuzdan çağrı merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.  

· Hafta içi saat 16:00, Cumartesi günleri saat 12:00'a verdiğiniz siparişleriniz ürünlerinizin tamamı stoklarda hazır ise  aynı gün kargoya teslim edilmektedir.  Belirtilen saatlerden  sonra vereceğiniz siparişleriniz bir sonraki iş günü işleme alınacaktır. Siparişinizdeki ürünler stoklarda bulunmuyorsa, müşteri temsilcilerimiz sizinle iletişime geçecektir.  

· Kargolarınızın  tarafınıza teslim süreleri kargo firmaları tarafından belirlenmektedir. İstanbul ve çevre illerine genellikle 1 iş günü, daha uzak bölgere ise genellikle 2 iş gününde teslimat yapılmaktadır. Bu süreler kargo firmasının yoğunluğuna hava şartlarına vb sebeplere bağlı olarak değişebilmektedir. Kargo şubesinin bulunmadığı merkeze uzak köy, ve bölgelerde teslimatlar sınırlı olabilmektedir.  

· Resmi tatil günlerinde teslimat yapılmamaktadır.  

· Eğer siparişinizin teslim edilmesi, kargo tarafından belirtilen süreyi aştıysa,  çağrı merkezimizi arayabilir  veya arama talebi bırakabilirsiniz. Temsilcilerimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir

 

Garanti ve İade Şartları
• gokamera.com' da satılan tüm ürünler distribütör firmaların garantisi altındadır. gokamera.com iade işlemlerinde Tüketiciyi Koruma Kanunu çerçevesinde hareket eder. gokamera.com sitesinden yapılan tüm alışverişlerde, aldığınız ürünle ilgili olarak, ürünün yer aldığı paketin kargo görevlisinin yanında açılması ve eksik olan ürünler için tutanak tutturulması gerekmektedir. Bir ürünün iade edilebilmesi genel olarak aşağıdaki şartlara bağlıdır:
İade etmek için ürünün ambalajının açılmamış ve kutusunun hasar görmemiş olması gerekmektedir.

Ancak gokamera.com’ un bazı kategorilerinde ürün ve hizmetlerin doğası gereği farklı iade koşulları uygulanabilmektedir. Ürün satın almadan önce genel iade prosedürüne göre farklılık gösteren ürünlerin aşağıda yer alan iade şartları öncelikli olarak geçerlidir. İade etmek istediğiniz ürünlerinizi -ürünle ilgili istatistiki çalışma yapılabilmesi için- iade sebebinizi bildiren bir not eki ve faturanız ile gönderiniz.

İade etmek istediğiniz ürünün faturası kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden ( ürün birim fiyatı + KDV şeklinde ) kesilmelidir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri iade faturası kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır. Üründe ve ambalajında herhangi bir bozulma, Kırılma , tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumlar tespit edildiği hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi halinde ürün iade alınmaz ve bedeli iade edilmez.

Ücret iadesi:
gokamera.com 'a gelen ürünlerin iade şartlarına uygun ulaştırılması durumunda ürün tutarlarının iadesi, ürünün tarafımıza ulaştığı gün işleme alınacaktır. İadenin hesabınıza yansıma süresi, bankanızın inisiyatifindedir. Kredi kartına yapılan iadeler 1 - 3 hafta içerisinde, havale ile yapılan ödemeler ise 1-2 hafta içerisinde hesaba yansımaktadır.
Ürün müşteriye ulaştıktan sonra ortaya çıkabilecek arızalar için, üretici firmanın yetkili servislerine başvurulmalıdır.
İade şartlarına uygun durumlarda yapılan gönderimlerde kargo ücreti satıcı tarafından ödenecektir.

Cayma Hakkı / İade Süresi

Tüketici, yalnızca mesafeli satışlarda (Telefon ve internet üzerinden yapılan satışlar) 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik gereği, hiçbir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin satın almış olduğu ürünü, teslim aldığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde , ön bilgilendirme formunda ve sözleşme metninde yazılı olan usule uyarakiade edebilir veya değiştirebilir. Cayma bildirimi tarafımıza ulaştığı tarihten itibaren 20 gün içerisinde, ürüne herhangi bir hasar verilmemesi ve eksiksiz teslim edilmesi şartıyla,

• Genel olarak satın aldığınız ürünleri kutusunu açmadan ve ürünün tekrar satılabilirliğini bozmadan, satın aldığınız tarihten itibaren yedi (7) gün içinde teslim aldığınız şekliyle ürünü, ürün faturası ile iade edebilirsiniz.

Siparişini verdiğiniz ürünleri kargo çıkışı yapılmadan önce gerekçe belirtmeksizin iptal edilmesini istiyorsanız siparis@gokamera.com adresine veya iletişim formlarından sipariş iade kısmından iade talebinde bulunabilirsiniz. Onay alındıktan sonra 10-12 iş günü içerisinde ödemiş olduğunuz miktar kredi kartınıza iade edilir. Kredi kartı ile yapılan iade işlemlerinde bankaların iade ilemleri değişiklik gösterebilir.

Ürünü tarafımıza göndermeden önce iade talebinizi teklif servis formu'nu formunu doldurarak tarafımıza bildirmeniz gerekmektedir. Teknik departmanımız tarafından iade ile ilgili gönderim onayının size iletilmesinden sonra lütfen paket ile birlikte ürünü neden iade ettiğiniz belirten imzalı yazıyı tarafımıza gönderiniz. Onay bilgisi size telefon veya mail yoluyla bildirilecektir. Teknik servisimize gelen ürünlerin iade şartlarına uygun ulaştırılması durumunda ürün tutarlarının iadesi, ürünün tarafımıza ulaştığı gün işleme alınacaktır.

Teslimattan Kaynaklanan Problemler;

Zarar görmüş paket durumunda;
- Zarar görmüş paketler teslim alınmayarak kargo firması yetkilisine tutanak tutturulmalıdır.

- Eğer kargo firması yetkilisi paketin hasarlı olmadığını düşünüyorsa, orada paketin açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkınız vardır.

- Paket tarafınızdan teslim alındıktan sonra teslimatçı firmanın görevini layıkıyla yaptığı kabul edilmiş sayılır.

- Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın sizde kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda gokamera.com’ a bildirilmelidir. gokamera.com en kısa sürede yeni ve sağlıklı bir teslimatın gerçekleşmesini sağlayacaktır.
 

Ürün Arızalarında

• gokamera.com’ da satılan tüm ürünler Distribütör firma yada üretici firma garantisi altında olup tamir veya değişim işlemleri garanti veren firma ve yetkili servisleri tarafından yapılmaktadır. Arızalı ürününüzü faturası ve/veya garanti belgesi ile birlikte, size en yakın yetkili servise başvurmak sureti ile garanti kapsamında tamir veya değişim yaptırabilirsiniz. Yetkili servis bilgisine ürün garanti belgesinden, kullanım kılavuzundan ulaşabilirsiniz. gokamera.com’ a gönderdiğiniz ürünler de tarafımızdan yetkili servislere gönderilmekte ve sonuç beklenmektedir.

AYIPLI ÜRÜN KAPSAMI DIŞINDA KALAN DURUMLAR;

Ayıplı ürün seçimlik hak kullanımı, kullanımdan kaynaklanan (kaza, kullanım kılavuzunda veya garanti belgesi üzerinde belirtilen garanti koşullarına aykırı kullanım, sıvı teması, güç ve akım durumları ve yıpranma vb.) nedenlerle oluşan halleri kapsamaz.

DVD, VCD (yazılım, oyun, film), kitap, cep telefonları, kulaklıklar (bluetooh, müzik, v.b.), sarf malzemeleri (yazıcı kartuşu, toneri, kağıdı, CD, DVD medya v.b.), projeksiyon cihazları, telefonlar, LCD ve Plazma televizyonlar, harici, dahili, sabit ya da taşınabilir bellekler, ev aletleri, beyaz eşya, kişisel bakım ürünleri ve oyuncaklarda, telif hakları kapsamında bulunan fikri ve sınai hak içeren her türlü ürün ve hizmette, seçimlik hak kullanım işlemleri imalatçı-üretici/ithalatçı firma veya yetkili servisler tarafından düzenlenmiş ve ürünün ayıplı olduğunu belgeleyen yetkili servis raporu karşılığında gerçekleştirilecektir.

*RC model ve oyuncaklar ayıplı ürün kapsamı dışında kalan ürünlerdir.İade kabulu için imalatçı-üretici/ithalatçı firma veya yetkili servisler tarafından düzenlenmiş ve ürünün ayıplı olduğunu belgeleyen yetkili servis raporu karşılığında gerçekleştirilecektir.
**Dron ve multikoptelerin bir kısmı oyuncak bir kısmı ise kamera kapsamında değerlendirlmektedir. Kamera kapsamında değerlendirilen dron/multikopterler, Mikro SD kart kullanımı, ilk uçuş, ilk kayıt ve yazılım güncellemeler sonrası iade kapsamı dışında kalırlar.
*** Müşteriler tarafından özel taleplerle yapılan kurulumlar ve işlemler iade kapsamı dışında değerlendirilir.